Osoba odgovorna za provođenje savjetovanja s javnošću

Natalija Anđelić, mag oec. | Srida sela 1a, 21327 Podgora | pisarnica@podgora.hr | 099/475-1009

Komentari Savjetovanje je završeno, više nije moguće komentirati.

Odluka o izmjenama i dopunama Odluke o lokalnim porezima Općine Podgora


Poštovani građani,

pozivamo Vas da sudjelujete u otvorenom savjetovanju u donošenju Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o lokalnim porezima Općine Podgora.

Tema savjetovanja je: Donošenje Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o lokalnim porezima Općine Podgorae.

Opis savjetovanja: Javno savjetovanje provodi se u cilju donošenja Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o lokalnim porezima Općine Podgora. 

Molimo zainteresiranu javnosti da sudjeluju u donošenju Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o lokalnim porezima Općine Podgora, upisivanjem svojih  komentara na za to predviđeno mjesto pod Prijava/Vaš komentar.

Savjetovanje je otvoreno do:20.02.2025.

 

Napomena: Nakon završetka savjetovanja objavit će se Izvješće o provedenom savjetovanju s javnošću, koje sadrži zaprimljene prijedloge i primjedbe te očitovanja s razlozima za neprihvaćanje pojedinih prijedloga i primjedbi.

Komentari (5)


30.01.2025 | Nikša Kurtić
Smatram da porez treba biti niži jer dijelovi općine gdje su pojedine građevine nemaju jednake infrastrukturne uvjete kao drugi djelovi. Primjerice gornja Podgora ima jako loše ceste, nema gotovo nikakvu javnu rasvjetu te je postojanje bilo kakve društvene infrastrukture nepoznanica. Ako se ima pravo zonirati cijene treba to raditi od vrha prema dnu gdje bi se trebalo početi s minimalnom cijenom za navedene objekte. Također smatram zločinom protiv intelekta prvo podignuti porez na kuće za odmor na maksimum pa sada kao izaći u susret građanima i ne povećati iznos koji im se arbitrarno oduzima bez predočene financijske podloge kojom se dolazi do iznosa poreza. Kada se nekome nešto uzima, barem se treba predočiti izračun kojim se došlo do toga te predočiti stanovništvu jasno i glasno koji su njihovi benefiti ovog harača.
30.01.2025 | petra borić
slažem se s Nikšom Kurtić !
31.01.2025 | Nikolina Vela Mrkušić
Slažem se s Nikšom pogotovo oko Stare Podgore. Ceste su nam katastrofalne, a o kabelima za struju da ne govorimo. Moj kabel od struje ide uz moju kucu i nikome ne smeta i ja nemam problem niti s tim da ga uzemljim, al nema smisla jer drugi kabeli idu preko moga dvorišta u visini prvog kata. Ostavili ste nas kao “Afriku sa strujom” a od nas se ocekuje kao nekakvi “elitni” turizam. Nije problem placati isti porez kao i drugi, ali onda se treba i odnosit prema uređenju Stare Podgore kao i prema ostalim kvartovima.
18.02.2025 | Vicenco Pivac
Također bi se složio sa g. Nikšom, pogotovo kod nas koji smo nasljednici ne samo očevine već i djedovine, gdje osim nasljeđenih malih kamenih narušenih kuća u gornjoj Podgori, smo nasljedili i u donjoj Podgori, koje su neke, većinom služile za tadašnji život, a manjim dijelom i za iznajmljivanje ljeti, sa npr. nekoliko velikih podruma za pravljenje i čuvanje vina, zatim ulja itd., garaža, pomoćnih objekata za alat tadašnje potrebe poljoprivrede itd. gdje sve oporezivano ulazi u stambeno, iako to u prirodi nije, već samo manji dio kuće je stvarno stambeni, uz to i neadekvatan u potpunosti za potrebe današnjeg stanovanja ili turizma, a na sve se, ne samo stambeni dio, plaća porez. Nekima od nas koji želimo zadržati djedovinu, a ne prodati je, jer tu u Podgori imamo i masline, koje radimo i želimo ih nastaviti raditi, uputiti i svoje sinove u to, dovoditi ih i učiti, ne želimo zapustiti, tek predstoji ulaganje i promjena trenutno stambenog dijela, starijeg i nefunkcionalnog, u funkcionalni i nekako modernog za današnje potrebe stanovanja, da bi nekretnina mogla biti rentabilna za korištenje, za najam u sezoni i onda, rado i jedino ispravno, našoj županiji, državi i općini dati puni porez koliko god određen. Nekako želim u ovom komentaru staviti razliku u težini na oporezivanje druge nekretnine kuće za odmor po vlastitom odabiru ili kupnji i druge nekretnine po nasljeđivanju manje funkcionalne djedovine, za koju te nitko nije pitao i sad što..., prodati je, prodati djedovinu ili plaćati i odvajati dio obiteljskog godišnjeg prinosa i buđeta za nekretninu, djedovinu, koju ne želiš, ali mislim i ne trebaš prodati, koja ne može biti toliko rentabilna da zadovolji potrebe poreza. Zato sam mišljenja i prijedloga, da se oporezivanju pristupi svakim individualnim slučajem te posjetom na uvid i donese odluka sukladno nekim navedenim činjenicama i navedenim okolnostima. Također, čisto ideja ili prijedlog prije oporezivanja i stavljanja u punu funkciju nasljeđene nekretnine ili djedovine, je omogućavanje putem nekog programa ili kredita, da se starija nasljeđena nekretnina obnovi za staviti u funkciju glavne i jedine industrije u našoj županiji turizma, na obostranu korist, kao i oporezivanje kao druge nekretnine, ali i poreza samog najma. Možda bi se tako moglo pomoći ovom problemu ili ako ne, jednostavno se onda, stavljanjem tereta na obiteljski prinos i buđet punim porezom, zapravo može gurati oporezivanog da proda nekretninu koja je djedovina. Prijedlog je, dok se i ako se nešto ne promjeni, onda umanjiti poraz za pojedine slučajeve nasljeđene djedovine. Hvala na razumijevanju!!!
19.02.2025 | Stipe Sumić
Poštovani,

Podgora je od potresa naovamo preživjela i razvila se isključivo zahvaljujući turizmu. Bez turizma, Podgora ne bi postojala u sadašnjem obliku – dijelila bi sudbinu (bez uvrede) Dragljana ili nekog drugog zabiokovskog sela: nekoliko staraca, zatvorena škola i kuće obrasle bršljanom.

Temelj tog turizma nije u hotelima ni resortima, već u privatnom smještaju, kojeg su kroz desetljeća mukotrpno gradili sami Podgorani. Resorti i veliki kompleksi zapravo nemaju interesa za domaće ljude i njihove goste – njima bi odgovaralo da su tu samo kao scenografija za fotografiranje. No, Podgora nije kulisa, nego živi turizam koji su stvorili njeni stanovnici i na taj način opstali.

Bitno je naglasiti da u Podgori nije bilo špekulativne gradnje. Gotovo 99% privatnog smještaja sagradili su vrijedni i štedljivi Podgorani vlastitim rukama i sredstvima. To nije kapital koji se obrće na burzama i izvlači profite – to su domaće kuće i apartmani u kojima su odrasle generacije.

Uz to, argument da je potrebno aktivirati neaktivni stambeni prostor u Podgori potpuno je promašen. U Podgori nitko nije bez stana, a u sezoni se komercijalno koristi sve što se može i što vlasnici žele koristiti. Ne postoji višak neiskorištenog prostora, kao u velikim gradovima gdje se stanovi drže praznima radi rasta cijena.

Porez na nekretnine koji je predložila općina Podgora pogađa upravo one koji su svojim trudom, žuljevima i odricanjem izgradili ovo mjesto. Radi se o trostrukom oporezivanju:
1. Porezom na iznajmljivanje – dok su prihodi od donjeg kata financirali gradnju gornjeg.
2. Porezom na dodanu vrijednost – dok se gradilo.
3. Ponovno porezom na iznajmljivanje – nakon što je sve izgrađeno.

Sad, kad je država dala priliku lokalnim jedinicama da uvedu porez na nekretnine, općina ga je prihvatila objeručke, i to u maksimalno dozvoljenoj (prošlogodišnjoj) stopi od 5%, koju je "dobrohotno" ostavila na istoj razini. Ovakav porez dodatno će osiromašiti Podgoru i dovesti do novog vala iseljavanja. Podgora je i bez toga jedno od najiseljenijih mjesta, a sada joj prijeti novi egzodus.

Tako definirani porez na nekretnine također diskriminira turističko iznajmljivanje u odnosu na dugoročno stanovanje. U velikim gradovima to možda ima nekog smisla, ali u Podgori je potpuno besmisleno.

S obzirom na sve navedeno, a posebno na činjenicu da će se prihodi općine, županije i države temeljem paušalnog poreza na iznajmljivanje u 2025. godini povećati za gotovo 150%, jedina razborita odluka je određivanje minimalne zakonske stope poreza na nekretnine od 0,6%.

U nadi da ćete prepoznati dugoročne posljedice ove odluke, pozivam vas da razmotrite i usvojite nižu stopu poreza kako biste osigurali budućnost Podgore i njenih ljudi.

S poštovanjem,
Stipe Sumić